Web Hosting Nedir

Web Hosting Nedir

Birçok insan için İnternet, World Wide Web ile eş anlamlıdır. Ancak Web bir ağdan çok daha fazlasıdır, iletişim, işbirliği ve bilgi paylaşımı için bir sistemdir. World Wide Web, onu barındıran hizmetler olmadan o kadar kullanışlı olmazdı. ‘Web Hosting’ terimi, web hizmetlerinin bulunduğu fiziksel alanı ifade eder. Temel olarak, web hosting, bireylerin, şirketlerin ve hükümetlerin İnternet aracılığıyla başkalarıyla bağlantı kurmasına olanak tanır.

Web Hosting (Barındırma) Nedir?

Web hosting farklı biçimlerde gelir, ancak bunların tümü, kullanıcıların web sitelerini ve uygulamaları kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak tanır. Çoğu web barındırıcısı, sözleşmeli her aylık ücret için belirli bir bant genişliği miktarını garanti eder. Ayrıca alan adı kaydı, güvenlik ve yedekleme hizmetleri de veriyorlar. Bazı web barındırıcıları, Android veya iOS işletim sistemlerinde çalışanlar gibi mobil uygulamalar için alan sağlama konusunda da uzmanlaşmıştır. Ek olarak, bazı web barındırıcıları büyük dosyalar için bulut depolama hizmetleri barındırır.

Çoğu insan interneti iletişim için kullansa da, internet aynı zamanda bir depolama ve bilgi alma aracıdır. Bu nedenle, web barındırıcıları birden çok güvenlik katmanı kullanarak verileri güvende tutar. Ayrıca kullanıcıların sitelerine istedikleri gibi erişebilmeleri için site taleplerine anında yanıt verirler. Belirli web barındırıcıları, eski yazılımları güncelleme veya bozuk bağlantıları düzeltme gibi web siteleri için bakım hizmetleri de sunar. Tüm bunlar, eski müşterilerin web sitelerinin kontrolünü ellerinde tutmalarına izin verirken, onlara yüksek kaliteli barındırma hizmetlerine erişim sağlar.

Web Hosting (Barındırma) Ne İşe Yarar?

Web barındırıcıları, web sitelerini müşterilerin erişebileceği hale getirmek için ISP’lerle (İnternet servis sağlayıcıları) birlikte çalışır. ISP sağlayıcıları, web sunucularının verilerini depolayabileceği erişim noktaları veya bağlantı noktaları sağlar. Buna karşılık, ISP’ler, müşterileri hizmetlerini kullandığında genellikle web barındırıcıları tarafından ödeme alır. Bu, web barındırıcılarının fiziksel alanlarını ve yüksek kaliteli ekipmanlarını karşılayabilmelerinin bir yoludur. Zamanla, yeni müşterilerle fiziksel konumun ve kaliteli hizmetin maliyetlerini haklı çıkarabilirler.

‘Web Hosting’ terimi genel olmasına rağmen, aslında bu kategori içinde birkaç alt kategori vardır. Bazı ana bilgisayarlar, büyük dosyalar için mobil uygulamalar veya bulut depolama hizmetleri için alan sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Diğerleri, web sitelerini kablo bağlantıları veya kablosuz ağlar aracılığıyla müşterilere erişilebilir kılmak için ISP’lerle birlikte çalışır. Her iki durumda da, web barındırma dünyasında yeni olanlar, web sitelerini barındırma söz konusu olduğunda ‘herkese uyan tek bir çözüm’ olmadığını bilmelidirler!